Pirmajame ŽPV (žmogaus papilomos viruso) vakcinacijos faktų apibendrinime, kurį pateikė Europos gimdos kaklelio asociacija (ECCA), išaiškėjo ryškūs Europos visuomenės sveikatos saugos skirtumai. Atsiskleidė ne tik ryški Rytų ir Vakarų riba taikant ŽPV vakcinaciją, bet ir jau pradėjusių vakcinaciją šalių strategijų trūkumai, įtvirtinantys nelygybę eliminuojant žemesniuosius socioekonominius gyventojų sluoksnius ir mažumas, priklausančias didesnės rizikos grupei.
Iš 40 šalių, kurios pateikė duomenis ECCA pranešimui, tik 9 (Danija, Vokietija, Graikija, Italija, Liuksemburgas, Portugalija, Ispanija, Olandija ir Jungtinė Karalystė) šiuo metu nemokamai vakcinuoja vieną moteriškos lyties amžiaus grupę, dar 2 valstybės (Belgija ir Prancūzija) taiko priemoką už vakcinaciją.
Rūpestį kelia tai, kad beveik visos pradėjusios vakcinaciją šalys vakcinuoja tik to pageidaujančiuosius. Lietuvoje sveikatos apsaugos ministro įsakymu į nacionalinės imunoprofilaktikos programą 2012 metais planuojama įtraukti 12 metų mergaičių vakcinaciją nuo ŽPV. Šiuo metu vyksta savanoriška ŽPV vakcinacija savo lėšomis 2 registruotomis vakcinomis.
ECCA siekia atkreipti dėmesį į susidariusią nepriimtiną situaciją.
Visoje Europoje kasmet registruojama 60 000 naujų atvejų ir 30 000 mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio. Lietuvoje, 2008 metų preliminariais Lietuvos vėžio registro duomenimis, gimdos kaklelio vėžys yra ketvirtas tarp dažniausių moterų vėžių.
Vilniaus universitetas įstojo į ECCA 2005 metais, 2008-aisiais tapo instituciniu nariu steigėju. Vilniaus universiteto Medicinos, Gamtos mokslų fakultetai, Onkologijos, Imunologijos, Medžiagotyros ir taikomųjų mokslų institutai vykdo edukacinę ir mokslinę veiklą gimdos kaklelio vėžio srityje.
Kasmet Vilniaus universitete organizuojami tarpdisciplininiai ECCA ir VU kursai „Naujos technologijos gimdos kaklelio vėžio prevencijoje“, kuriuose mokslininkai turi galimybę susitikti su Lietuvos vyriausybės atstovais, mokslo, švietimo ir sveikatos apsaugos organizatoriais.
2009 metais VU organizuoti Europinės gimdos kaklelio prevencijos savaitės renginiai visuomenei, kurių metu kreiptasi į visų Lietuvos universitetų bendruomenes, nevyriausybines organizacijas, spaudą.
Daugiau informacijos galite rasti ECCA pagrindinėje svetainėje www.ecca.info.
Komentarų nėra. Būk pirmas!