„Šių dienų pasaulis yra pilnas reikšmių. Norėdami gyventi prasmingiau, kaskart tas reikšmes turime atskleisti ir sau jas paaiškinti“, – sako literatūrologas, semiotikos profesorius Kęstutis Nastopka. Kovo 18 d. 70 metų jubiliejų švęsiantis K. Nastopka yra vienas labiausiai pripažintų lietuvių semiotikos tyrinėtojų, Vilniaus universitete su kolegomis tęsiantis Prancūzijoje gyvenusio garsaus lietuvio Algirdo Juliaus Greimo pradėtą mokslinį projektą – semiotikos teorijos tyrimus ir metodo taikymą literatūros, meno, mitologijos, socialinio gyvenimo tyrinėjimams.
K. Nastopka gimė Kaune 1940 m. kovo 18 d. 1962 m. Vilniaus universitete baigė lituanistiką. 1962-1965 m. stažavosi Rygos universitete. Vėliau dirbo Lietuvių kalbos ir literatūros institute, o nuo 1992 m. yra Vilniaus universiteto A. J. Greimo semiotikos studijų centro profesorius. K. Nastopka išleido keletą semiotiniams tyrinėjimams skirtų knygų, parengė svarbių A. J. Greimo darbų, išvertė jo veikalą „Struktūrinė semantika“, profesoriaus straipsniai nuolat publikuojami žurnaluose ,,Baltos lankos“, ,,Žmogus ir žodis“. Perspektyviausias K. Nastopkos įdirbis – kartu su kolegomis užaugintos trys VU semiotikos magistrantų kartos ir būrys per beveik dvi dešimtis metų išugdytų literatūros žinovų, semiotikos tyrimo metodo interpretatorių.
Energijos nestokojantis K. Nastopka yra A. J. Greimo centro rengiamų tarpdisciplininių seminarų vadovas. Taip pat palaiko glaudžius ryšius su A. J. Greimo mokiniais ir bendradarbiais Vakarų Europoje – Ericu Landowski, Jacques‘u Fontanille‘u, Paolo Fabbri.
Semiotika dažniausiai yra apibrėžiama kaip mokslas apie reikšmes. Pasak K. Nastopkos, semiotikos tyrinėtojai tarsi meistrai dėlioja žmogiškosios patirties elementus ir kuria gana tikslius metodus, kurie leidžia aprašyti reikšmių atsiradimą ir suvokimą. Profesoriaus teigimu, semiotika – tai tas mokslas, kuris kartu su kitais kelia ir gyvenimo prasmės klausimą. „Tas, kas įpranta mąstyti semiotiškai, per semiotikos metodą bando įprasminti gyvenimą ir rasti savo vietą jame. Tai, kas taikoma literatūros tekstų aprašymams, galima taikyti ir gyvenimo situacijų aprašymui“, – siūlo semiotikos profesorius.
Šiuo metu pasaulyje viena populiariausių semiotikos sričių yra sociosemiotika. „Tai yra reikšmių socialiniame gyvenime atradimas ir jų paaiškinimas. Analizuojama, kaip žmonės yra veikiami, kaip jais yra manipuliuojama ir naudojamasi, kad tai, ką daugelis intuityviai nuvokia, galima būtų suprantamai paaiškinti“, – sako K. Nastopka.
Semiotiniai tyrimai taikomi analizuojant literatūros, meno, socialinius, mitinius diskursus, reklamas ir jų poveikį.
Komentarų nėra. Būk pirmas!