Vilniaus universiteto pučiamųjų instrumentų orkestras „Oktava“, pasitikdamas jubiliejų, balandžio 17-ąją kviečia į šventinį koncertą „Orkestrinė fantazija: 65 „Oktavos“ pavasariai“. Naujoje programoje skambės tiek geriausi lietuvių kompozitorių kūriniai, tiek visame pasaulyje žinomi džiazo klasikos šedevrai. Kartu su orkestrantais scenoje pasirodys ilgamečiai „Oktavos“ solistai Julija Šturo ir Paulius Noreika, Ekonomikos fakulteto studentė iš Baltarusijos Lydia Lysenkova, atlikėja Vilija Matačiūnaitė.
Šį pavasarį jubiliejų švenčia ne tik orkestras. Šiemet sukanka 20 metų, kai jam vadovauja maestro Albinas Kučinskas. Jo talentu, atsidavimu darbui ir gebėjimu sužadinti jaunuosius muzikantus žavisi visa mūsų šalies muzikinė bendruomenė. „Oktavos“ vadovas Lenkijoje vykusiame konkurse buvo pripažintas geriausiu jo dirigentu.
Kolektyve besikeičiančios kartos Vilniaus universitetui atstovauja respublikiniuose ir tarptautiniuose renginiuose. Orkestras nuolat rengia solinius koncertus, dalyvauja kultūros ar televizijos projektuose – „Oktava“ pateko į LRT projekto „Vario audra“ finalą. Šiame projekte orkestras ne tik pademonstravo puikius muzikinius gebėjimus, bet ir kartu su dainininkais Česlovu Gabaliu ir Edgaru Lubiu stebino publiką puikiais šokio judesiais, šou elementais. Komisijos nariai negailėjo orkestrui gerų atsiliepimų, o jos pirmininkas Ugnius Vaiginis pabrėžė kolektyvo patirtį.
Jau ne vienerius metus „Oktavos“ muzika skamba skelbiant Vilniaus universiteto mokslo metų pradžią ir pabaigą. Vasarą orkestras muzikuoja Botanikos sode Kairėnuose, dalyvauja pučiamųjų orkestrų festivaliuose Trakuose, Druskininkuose, Birštone, Vilniuje. „Oktava“ yra nuolatinė Dainų švenčių dalyvė, 2014 m. vedė visą Vilniaus delegaciją iškilmingoje šventinėje eisenoje. Liuksemburgo katedroje orkestras su Vilniaus universiteto chorais „Gaudeamus“ ir „Pro Musica“ atliko sakralinį kūrinį. Kolektyvas nuolat dalyvauja Baltijos šalių studentų šventėje „Gaudeamus“. Joje 2014 m. vasarą akompanavo Lietuvos studentų chorams atliekant dainas „Mano kraštas“ ir „Gražiausias sodas“. O tarptautiniame jaunimo orkestrų festivalyje Lenkijoje apdovanotas už geriausią meninį pasirodymą. Nuo 1984 m. koncertinę programą paįvairina Teresės Gritėnienės vadovaujama choreografinė grupė.
Artėjančio jubiliejaus proga pakalbinome buvusį orkestro muzikantą, dabar jau Fizikos fakulteto profesorių emeritą Liudviką Kimtį. Jis pasidalijo prisiminimais, kokia „Oktava“ buvo 1960–1966 m.: „Į orkestrą įsitraukiau 1960 m. Tuometis vadovas J. Jasenka paprašė kažką pagroti „iš lapo“. Kadangi prieš tai trejus metus grojau kornetu Mažeikių rajono kultūros namų pučiamųjų instrumentų orkestre, buvau tinkamas. Nuo penktos klasės grojau įvairiais styginiais instrumentais, dažniausiai mandolina. Turėjome tradiciją kartu su Vilniaus universiteto bendruomene sutikti Naujuosius metus. Gruodžio 31-osios vakarą aktų salėje (M. K. Čiurlionio g.) vykdavo šokiai-karnavalas. Orkestras pagrodavo šokiams, orkestrantai irgi pašokdavo. Prieš vidurnaktį atvykdavo rektorius Jonas Kubilius. Trimitams paskelbus naujųjų metų pradžią, jis pasakydavo gražią sveikinimo kalbą. Paskui, grojant muzikai iš „plokštelių“, linksmybės tęsdavosi, o orkestrantai eidavo į sporto salėse įrengtus laikinus bufetus. Malonu prisiminti, kad prie muzikantų stalo ne kartą buvo prisėdęs ir pats rektorius.“
Prie Vilniaus universiteto pučiamųjų instrumentų orkestro kūrimo ir plėtros prisidėjo Algirdas Bagdonas, M. Abugovo, Julius Sinius, Juozas Jasenka, Vidas Kerbelis. Jie sugebėdavo sudominti studentus groti orkestre. Taip buvo išlaikytas akivaizdus tęstinumas ir patrauklumas ne tik kasmet naujai įsiliejantiems studentams, bet ir daugelį metų grojantiems muzikantams.
Ką „Oktava“ reiškia jo nariams? Jie mielai pasidalijo įspūdžiais:
Orkestras man reiškia draugus, juoką, keliones, nuostabią muziką, festivalius, linksmus pokalbius „bandelinėje“ po ilgų, bet turiningų repeticijų, rūpestį, vieningumą ir daugelį kitų dalykų. Jaučiu, kad gyvenime turėjau padaryt kažką tikrai labai gero, kad man pasisekė pakliūti į tokį šaunų kolektyvą. Meda (fleita), orkestre – 7 metai.
Orkestras man yra bene maloniausias laisvalaikio praleidimo būdas, geriausia muzika ir puiki kompanija. Sėdėti ir dar pačiam groti tarp tokių puikių muzikantų man didelė laimė. Marijus (trombonas), orkestre – 2 metai.
Orkestras man buvo ir yra vieta, kurioje sugebu pamiršti visas nesėkmes, blogas emocijas, tiesiog palikti jas už repeticijos salės durų. Tai vieta, kurioje galiu atsipalaiduoti, pasimėgauti puikia muzika ir jos grojimu. Aleksandr (trimitas), orkestre – 5 metai.
„Oktava“ yra pats „kiečiausias“ orkestras! Tai be proto draugiškas kolektyvas, jo sveikas humoras neleidžia nuobodžiauti per repeticijas. Čia groja labai daug talentingų muzikantų, o visam paradui vadovauja pats geriausias vadovas! Rusnė (fortepijonas), orkestre – 3 metai.
Man orkestras reiškia pažangą ir santykį su gyva džiazine, estradine muzika. Matas (perkusija), orkestre – 1 metai.
Kai liūdna, „Oktava“ pralinksmina, kai linksma, būna dar linksmiau. Šeštadienį visada turiu ką veikti – 10 val. jau prasideda repeticija. Drauge aplankyta daug Europos miestų, grota daugybėje nuostabių koncertų iškiliausioms publikoms ir įvairiomis progomis. Kristina (trimitas), orkestre – 9 metai.
Orkestras dovanojo daug smagių akimirkų, kelionių ir įspūdžių. Didžiausia pagarba maestro Albinui Kučinskui, nes jei ne jis, taip skaityti gaidų neišmokytų niekas. Vadovui linkiu dar ilgų vadovavimo metų, geros nuotaikos ir, be abejo, sveikatos. Petras (trombonas), orkestre – 8 metai.
„Oktavos“ jubiliejinis koncertas vyks balandžio 17 d. 15 val. Šokio teatre (T. Kosčiuškos g. 11, Vilnius). Įėjimas nemokamas.
Komentarų: 1
2016-04-07 12:48
EdmundasKažin ar senais laikais universiteto ,,Oktava” nebūdavo supainiojama su Mindaugo Tamošiūno ,,Oktava”?