Praėjusi savaitė buvo oficialiai paskelbta „Bebro“ renginių savaite daugiau kaip 40 šalių. Austrijos, Irano, Islandijos, Japonijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Malaizijos, Pakistano, Prancūzijos, Rusijos, Šveicarijos, Taivano, Vokietijos ir kitų šalių moksleiviai nuo pradinių iki paskutinių klasių sprendė informatikos ir informatinio mąstymo uždavinius.
Lietuvoje „Bebro“ savaitėje dalyvavo 24 713 mokinių iš įvairių mokyklų. Jie suskirstyti į penkias amžiaus grupes: Mažyliai (3–4 klasės), Bičiuliai (5–6 klasės), Draugai (7–8 klasės), Jauniai (9–10 klasės) ir Kolegos (11–12 klasės). Tarp dalyvių – 10 615 merginų. Vis aktyviau įsitraukia pradinukai – dalyvavo 2375 trečiųjų–ketvirtųjų klasių mokiniai.
Informatinio mąstymo uždavinių sprendimas apima daugelį lygmenų: problemos formulavimo tikslinimą, duomenų analizę, skaidymą į smulkesnes dalis, modeliavimą, komponentų, kuriems gali būti taikomi jau sukurti metodai, išskyrimą ir automatizavimą, rezultatų sintezę ir abstrahavimą.
„Bebro“ tikslas – parodyti informatikos mokslo patrauklumą. Nors Lietuvoje „Bebras“ vadinamas konkursu, iš tiesų tai daugialypis judėjimas, susidedantis iš gausybės veiklų, vykstančių kiekvienoje šalyje.
„Bebrą“ vienija patrauklūs, įdomūs uždaviniai. Daugumos šalių moksleiviai juos sprendžia naudodamiesi kompiuteriu arba planšete (mobiliuoju telefonu) po vieną, tačiau vis labiau skatinamas darbas grupelėmis, bendradarbiavimas, diskutavimas. Štai Vokietijoje nuo 2007 m. mokiniai konkursines užduotis sprendžia dviese prie vieno kompiuterio – šitaip skatinamas dalijimasis darbais, bendradarbiavimas. Australija, Italija ir dar kelios šalys leidžia mokiniams pasirinkti: spręsti vieniems ar su dviem, trimis draugais dalytis vienu kompiuteriu. Mokymasis spręsti problemas grupelėmis šiuolaikinei visuomenei labai svarbus.
„Bebro“ idėja, gimusi VU Matematikos ir informatikos institute 2004 m., išplito po visą pasaulį. Vis daugiau šalių nori prisijungti prie „Bebro“ – pastarosiomis dienomis gauti pageidavimai iš Vietnamo, Singapūro, Indonezijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Mianmaro. Tinklas plečiasi, tad nedidelei VU Matematikos ir informatikos instituto mokslininkų grupelei tenka koordinuoti ir spręsti daugelį problemų. „Bebro“ platformą, kuri yra viena geriausių Europoje, sukūrė UAB „Algoritmų sistemos“ programuotojas Rimantas Žakauskas. Prie konkurso prisideda ir VU Informacinių technologijų taikymo centras – jo galingi serveriai, virtualios mašinos ir sumanūs programuotojai atlaikė milijonus kreipimųsi į duomenų bazes.
Gruodžio 19 d. VU Matematikos ir informatikos fakultete vyks nacionalinė „Bebro“ konferencija – pirmojo etapo rezultatų suvedimas ir aptarimas. Į renginį bus kviečiami geriausiai pasirodę 3–12 klasių mokiniai, jų mokytojai, tėveliai. Konferencijoje dalyvaus informacinių technologijų įmonės, bendrovės, aukštosios mokyklos, bus organizuojamos įvairios veiklos, veiks robotikos kampas, bus galima susipažinti su pridėtinės realybės galimybėmis, įvairiais žaidybinimo metodais, kitomis gudrybėmis.
Daugelis „Bebro“ tinklo šalių organizuoja kelis etapus. Lietuva II etapo geriausius 9–12 klasių mokinius sukvies paskutinį sausio sekmadienį į įvairias aukštąsias mokyklas. Dalyviai spręs uždavinius, susitiks su dėstytojais ir studentais, susipažins su mokymosi aplinka, technologijomis.
„Bebro“ tinklas disponuoja dideliais duomenų kiekiais, yra sukurtos kelios technologijos (Lietuva baigia kurti interaktyvių uždavinių kūrimo įrankį „Bebras Lodge“, pagrįstą šabloniniu principu, yra parengusi parametrizuotą informatikos mokymo uždavinių pateikimo sistemą), galima vykdyti mokslo tiriamuosius darbus. Iki šiol paskelbta per šimtą mokslinių straipsnių, skaitomi pranešimai konferencijose, rengiamos „Bebro“ dienos, seminarai mokytojams.
Lietuvos „Bebro“ laukas uždaviniams spręsti
Komentarų: 1
2015-11-20 14:13
RasaAčiū Jums už tokias puikias iniciatyvas! Džiaugiamės ir didžiuojamės! :) <3 (y)