„Didieji mokslininkai visuomet buvo ir geri menininkai“, – iš pirmo žvilgsnio paradoksalų teiginį pateikia Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto biofizikos magistrė Vaiva Kulbokaitė. Šio teiginio teisingumą ji įrodo ir savo pavyzdžiu – bestudijuodama įkūrė VšĮ „Mokslas ir menas“, o šiuo metu mokslo populiarinimo per meną veiklą tęsia Jutos valstijoje JAV.
Spontaniškai gimęs „Mokslas ir menas“
Vaiva pasakoja, kad nuo studijų pradžios aktyviai populiarino mokslą: ketverius metus prisidėjo prie Fiziko dienos (FiDi) organizavimo, padėjo rengti mokslo festivalį „Erdvėlaivis Žemė“, o 2010 m. įkūrė VšĮ „Mokslas ir menas“.
„Kalbėdama apie įkūrimą, visada prisimenu tą 2009 m. rudens vakarą, kai į mano kambarį uždusęs įbėgo Algirdas Tamašauskas ir sako: „Mes su Simu (Simu Januliu – aut. past.) galvojam, kad reik daryt savo.“ Jie abu buvo „užkietėję fidistai“ (FiDi organizatoriai) ir mokslo populiarintojai. Aš, be mokslo populiarinimo ir studijų, dar dirbau reklamos agentūroje „Partizanas“ su aplinkosauginiais ir socialiniais projektais“, – prisimena Vaiva. Vienas jų – šachmatų mėgėjų turnyras Ostapo Benderio taurei laimėti. Tais metais jis sulaukė per 150 dalyvių. Katedros aikštėje buvo išstatyti didieji FiDi šachmatai, pretendavę į Gineso rekordų knygą (karaliaus figūra siekė apie 2 metrus).
Pasak pašnekovės, Algirdas ir Simas norėjo organizuoti vasaros stovyklas vaikams ir užsiimti mokslo populiarinimu. Vaiva, visą laiką jausdama mokslo įkvėpimą kurti ir žavėdamasi jo atskleidžiamu gamtos grožiu, norėjo mokslą susieti su menu. „Manau, pagrindinė paspirtis įkurti „Mokslą ir meną“ buvo mūsų visų trijų užsidegimas dalytis tuo, kas mus džiugina. Bet kiekvienas tai įsivaizdavome kiek kitaip. Todėl VšĮ „Mokslas ir menas“ vykdo įvairius projektus“, – paaiškina jaunoji mokslininkė.
Prie jaunuolių prisijungė Vaivos bendrakursis Vidmantas Feiza. Vėliau komandą papildė VU ekonomikos magistrantė Vaida Simonavičiūtė. Ji rūpinosi organizacijos buhalterija, padėjo rengti reikalingus dokumentus.
„Mokslo ir meno“ veiklą pradėjome nuo „Cafe Scientifique“ diskusijų kavinėse. Tą pačią žiemą Vilniuje buvo atidaryta meno studija „Artoteka“. Susipažinę su jos direktore Margarita Lozinskaja pavasarį šioje studijoje pradėjome organizuoti mokslo ir meno diskusijų ciklus. Juokaudama sakau, kad su „Artoteka“ esame lyg kiemo draugai, užaugome kartu bežaisdami ir bebandydami“, – pirmuosius „Mokslo ir meno“ žingsnelius vardija mergina.
Šiuo metu komandos sudėtis pakitusi. Algirdas pradėjo individualią veiklą, Vaida jau daugiau nei metus keliauja po Rytų šalis, Simas irgi užkietėjęs keliautojas po pasaulį, kartkartėmis sugrįžtantis prie „Mokslo ir meno“ veiklų.
Lietuvė sudomino Jutos valstijos spaudą
Šį vasarį jaunoji mokslininkė kartu su vyru išvyko į JAV, Solt Leik Sitį. Sutuoktinis vykdo podoktorantūros stažuotę Jutos universitete. Atvykusi čia, Vaiva toliau degė mokslo populiarinimo ir mokslo bei meno projekto dvasia. Sukūrė internetinį puslapį Science&Art Utah, įsidarbino mokslo ir meno muziejuje „The Leonardo“. „Tai penktus metus skaičiuojanti Leonardo Da Vinci kūryba bei tyrinėjimu įkvėpta institucija, kurią galima pavadinti muziejumi, eksploratoriumu bei edukacijos centru. Tai eklektiška institucija, kurioje pilna įvairiausių renginių ir veiklų. Jų ašis – mokslas, menas, pažinimas. Čia organizuoju didžiąją dalį renginių suaugusiesiems. Šiuo metu pradedama rengti ekspozicija „Mokslas ir menas“. Taip pat padedu koordinuoti panašų į „Mokslo ir meno“ projektą „Art in Science“, – dabartines savo veiklas vardija Vaiva.
„Art in Science“ – tai mokslinių vizualizacijų konkursu paremtas projektas, kartu su VšĮ „Mokslas ir menas“ pradėtas rengti prieš dvejus metus. Akį traukiančios lietuvių mokslininkų vizualizacijos pristatytos lyg meno kūriniai. Jos apkeliavo VU Planetariumą, Lietuvos mokslų akademiją. Šias vizualizacijas buvo galima išvysti viešojo transporto stotelėse Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Čionykščiams amerikiečiams patiko ši idėja, tačiau ją įgyvendinti sudėtingiau, mat jie neturi tiek daug tam tinkamų paviljonų. Jutoje prieš Vaivai atvykstant vyko panašus projektas „Research as Art“. Jį inicijavo Jutos universiteto profesorė Jody Rosenblatt.
„Tai buvo vietinis, Jutos universitete vykęs konkursas. Man buvo liūdna girdėti, kad darbai neiškeliavo už universiteto ribų. Kai kurie autoriai – pasaulinio lygio konkursų laimėtojai. Susitikau su Jody, papasakojau apie mūsų „Art in Science“ projektą ir pasisiūliau jai padėti vykdyti konkursą kitais metais. Profesorė manimi pasitiki ir praktiškai leidžia perimti projekto vykdymą.
Vasaros pabaigoje susiklostė palankios aplinkybės tarptautiniam bendradarbiavimui: VšĮ „Mokslas ir menas“ rengė „Tyrėjų nakties“ programą Nacionalinėje dailės galerijoje. Tad čia pristatėme ir „Research as Art“ konkurse surinktas vizualizacijas. Idėja paprasta, tačiau faktas, kad tai buvo eksponuota „Nacionalinėje galerijoje Europoje“, amerikiečiams skambėjo įspūdingai. Taip patekau į vietinę Jutos spaudą“, – džiaugiasi pašnekovė.
Pasak jos, žiniasklaidos susidomėjimas suteikė pagreitį, tad ateityje Vaiva žada susitikti su svarbiais žmonėmis, kurie galėtų padėti gauti finansavimą ir išplėtoti „Research as Art“ į rimtą projektą. Mergina ir toliau dirbs mokslo ir meno muziejuje „The Leonardo“, tačiau galvoja individualiai vykdyti mokslo ir meno projektus. Jaunoji mokslininkė pripratusi veikti savarankiškai, jai patinka turėti daugiau laisvės.
Jutoje Vaiva su vyru planuoja būti iki 2017 m. rudens: „Vėliau žiūrėsime. Norėčiau grįžti į Lietuvą, tačiau deriname planus kartu. Abu norime būti arčiau namų ir šeimos. Tad greičiausiai grįšime kur nors į Europą.“
Lietuvoje mokslo populiarinimas rimtesnis
Paprašėme Vaivos palyginti mokslo populiarinimo situaciją Lietuvoje ir JAV. „Logiška, kad ten, kur yra mokslo bei kultūros centrų, mokslas populiarinamas intensyviau, išradingiau. Ieškodama įdomesnių mokslo populiarinimo projektų, nuolat susiduriu su San Francisku, Berkliu, Sietlu, Niujorku, Masačusetsu… Tačiau gyvenu Jutos sostinėje Solt Leik Sityje. Mano nuomone, Lietuvoje vyrauja modernesnis supratimas apie mokslo populiarinimą nei Jutoje. Mes pasižymime ir „gilesne“ miesto kultūra.“
Vaiva samprotauja, kad mokslo populiarinimas turi keisti visuomenę, sudominti ją mokslu. Iš pradžių jai atrodydavo keisti kas mėnesį muziejuje „The Leonardo“ rengiami kostiumų vakarai. „Kur čia mokslas, menas?“ – savęs klausdavo mergina. Persirenginėjimas kostiumais amerikiečiams – vienas mėgstamiausių dalykų. Jis didina muziejaus lankomumą, tačiau jaunoji mokslininkė čia vis viena pasigenda mokslo (juk muziejus – mokslo ir meno).
„Mano nuomone, Lietuvoje mokslą populiariname daug rimčiau. Pateikiame daugiau informacijos, labiau atsižvelgiame į jos teisingumą. JAV stipri reklamos kultūra, tad ten mokslo populiarinimas labiau pramoginio tipo. Rimtesnė veikla šioje srityje tenka universitetams. Nacionaliniai parkai taip pat minėtini. Tačiau individualių organizacijų, kokias turime Lietuvoje, pasigendu“, – pokalbį baigia Vaiva.
Komentarų nėra. Būk pirmas!