Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Radiofizikos katedros doktorantas Jaroslavas Belovickis gavo tarptautinę Amerikos akustikų sąjungos (ASA) ir Tarptautinių mokslinių tyrimų ir švietimo komisijos (CIRE) vienkartinę stipendiją (angl. ASA International Student Grant). Jis įvertintas už anizotropinės šviesos difrakcijos tūrinėmis akustinėmis bangomis ir polimerinių nanokompozitų ultragarsinės spektroskopijos plačiame temperatūros intervale tyrimus.
Akustooptinė sąveika buvo ištirta Y pjūvio ličio tantalato kristale (LiTaO3), kuris pasižymi dideliu elektromechaninio ryšio koeficientu, todėl galima gauti efektyvią akustooptinę difrakciją nuo jų spinduliuotės į tūrį. Pastaraisiais dešimtmečiais šviesos ir garso sąveika (akustooptika) sulaukė ypatingo susidomėjimo dėl galimybių taikyti ją medžiagų savybių tyrimams ir kurti signalų apdorojimo įtaisus. Taip keičiant kristale sklindančios akustinės bangos parametrus galima valdyti difragavusios šviesos kryptį bei intensyvumą. Vienas iš darbo tikslų buvo ištirti anizotropinę šviesos difrakciją minėto pjūvio kristale tūrinėmis akustinėmis bangomis, kurias išspinduliuoja nuotėkio paviršinės akustinės bangos. Palyginti su Reilėjaus paviršinėmis bangomis, nuotėkio bangos yra mažiau slopinamos, ne tokios jautrios medžiagos paviršiaus būsenai, turi didesnį sklidimo greitį. Matavimai buvo atliekami su įvairių periodų mikrojuosteliniais keitikliais, fotolitografiškai suformuotais ant LiTaO3 kristalo paviršiaus. Kristale buvo žadinama nuotėkio paviršinė banga, ir į ją nukreiptas lazerio šviesos spindulys. Keičiant akustinės bangos dažnį keitiklio centrinio dažnio aplinkoje, buvo stebima šviesos difrakcija nuo tūrinių akustinių bangų, keitiklio spinduliuojamų į kristalą įvairiais kampais. Už šiuos tyrimų rezultatus 2011 m. per tarptautinį ultragarso kongresą Lenkijoje buvo įteikta profesoriaus R. V. B. Stefenso premija.
Ultragarsinės relaksacijos tyrimai nanokompozituose, naudojant išilginių akustinių bangų sklidimą, atlikti Fazinių virsmų dielektrinės spektroskopijos laboratorijoje vadovaujant prof. Jūrui Baniui. Sklindant ultragarsinei bangai medžiagoje dalis jos energijos yra absorbuojama. Šio slopinimo dydis priklauso nuo medžiagos ir akustinės bangos sąveikos. Keičiant temperatūrą šis tyrimo metodas leidžia išanalizuoti medžiagoje vykstančius fizikinius procesus.
Visi tyrimai vykdyti kartu su 2014 m. Lietuvos mokslo premijos laureatais prof. Daumantu Čipliu, doc. Romualdu Rimeika ir doc. Vytautu Samulioniu.
Šie rezultatai buvo pristatyti gegužės mėnesį vykusioje jungtinėje ISAF-ISIF-PFM 2015 konferencijoje Singapūro Respublikoje (angl. 2015 Joint IEEE International Symposium on Applications of Ferroelectric, International Symposium on Integrated Functionalities, and Piezoresponse Force Microscopy Workshop, Singapore).
ASA tarptautinių stipendijų tikslas – skatinti antrosios ir trečiosios studijų pakopų studentų tyrimus akustikos srityje. Kartu su stipendija suteikiama trejų metų ASA narystė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!