Gegužės 4-7 d. visame Vilniuje siautulingai praūžė IFDi’09. Šįmet istorikai skelbė – „Istorija mus vienija!“ ir siūlė visiems susivienyti istorijos akivaizdoje. Programoje buvo ne tik Lietuvai svarbiausių istorinių įvykių atgaivinimas, mokslinė konferencija ar futbolo turnyras, bet ir fotografijų paroda bei baigiamasis vakaras „Alaus namuose“.
Gegužės 4 d., pirmadienio, vakarą Katedros aikštėje istorikai atidarė savo šventę. Visi buvo kviečiami jungtis į gyvą žmonių grandinę ir suformuoti vieną reikšmingiausių Lietuvos istorijoje simbolių – Gediminaičių stulpus. Buvo uždegtos šaltosios ugnelės, o į dangų paleistas žibintas. Kaip sakė pirmakursiai – „Tai vienybės ženklas!“ Šventinę nuotaiką palaikė ir Vilniaus pučiamųjų orkestras „Septima“. Antradienį istorikai šurmuliavo visame Vilniaus senamiestyje. Net septyniose vietose vyko jų akcijos ir žaidimai. Rotušės aikštėje buvo galima išvysti didžiųjų Lietuvos kunigaikščių žirgus, prikabinti Vytauto žirgui uodegą ar bent jau nusifotografuoti su jais ir pasipuošusiais istorikais – žirgų prižiūrėtojais. Pilies gatvė grįžo į hipių laikus. Praeivius pasitiko „Jam Session 70’s and 80’s“. IF studentai dalijo gėlytes su istoriškais palinkėjimais, skambėjo muzika ir visur dvelkė gera nuotaika. Sereikiškių parke buvo siūloma pagauti pagonis ir pakrikštyti juos, mat „kunigaikštis Vytautas nori krikščioniškos Lietuvos“ – išrėžė vaidilute persirengusi studentė.
Prie Katedros aikštės kiekvienas vilnietis galėjo prisidėti prie Gedimino laiško rašymo. Merginos, persirengusios vienuolėmis, aiškino: „Viduramžiais rašyti mokėjo tik vienuoliai, už tai mes čia ir esame. Visiems siūlome prisidėti įamžinant savo mintis, kodėl verta gyventi Lietuvoje.“ Įdomu tai, jog laiške buvo galima rasti ne tik lietuviškų, bet ir indiškų sakinių. Prie Mindaugo paminklo norintieji galėjo įsiamžinti Mindaugo karūnacijos paveikslo muliaže. Ši pramoga susilaukė daugiausia praeivių dėmesio.
Istorijos fakultete vyko tarpukario žaidimai, o V. Kudirkos aikštėje vaikščiojo „gyvieji litai“. Deja, krizė pasiekė ir istorikų „litus“, nes aikštėje stovėjo tik du studentai, laikydami didelį penkių litų medžiaginį banknotą. „Mūsų „litai“ greičiau ne gyvi, o mirę. Įvyko nesklandumų su kostiumais, taigi J. Jablonskio čia neturim“, – sakė kultūros istorijos ir antropologijos studentė. „O ir dėmesio per daug nesusilaukėm… stovim sau ramiai su didele vėliava rankose“, – pridūrė archeologijos studentas. Be to, senamiestyje buvo galima sutikti vaikščiojant tris tam tikrus laikotarpius atspindinčias poras.
Gegužės 6 d. Saulėtekyje visą dieną vyko istorikų futbolo turnyras. Nors ir lijo, jame entuziastingai dalyvavo apie dešimt komandų, kuriose buvo tiek studentų, tiek ir dėstytojų. Garbingą pirmąją vietą ir dekano taurę iškovojo pirmakursių komanda, pasivadinusi „Šaltu dušu“. Vakare istorikų bendruomenė rinkosi alaus bare „Būsi trečias“ pažymėti pergalės. Ši IFDi dalis kvietė susiburti ne tik studentus, bet ir dėstytojus bei alumnus. Vakaro metu buvo rodomas studentų kurtas filmukas „Klausimėlis“.
Istorijos fakultete vyko paroda „Istorikas pro objektyvą“. Pristatytos šešių fakulteto studentų fotografijos, kuriose atsispindėjo ne tik fakulteto gyvenimas, bet ir pačių studentų nuotaikos.
„Norėjome parodyti, kad mokslai istorikams rūpi ne mažiau nei pramogos ar sportas, tad šiais metais surengėme ir mokslinę konferenciją, kuria siekta atskleisti istorijos paradoksalumą“, – sakė viena Istorijos fakulteto studentė. Konferencijoje, trukusioje tris valandas, paskaitas skaitė trys dėstytojai ir du studentai. Aleksiejus Luchtanas kalbėjo apie savo ekspediciją Afganistane. Aurelijus Gieda pasakojo apie trečią brolį istorijoje ir istografijoje, Albinas Kuncevičius skaitė pranešimą apie Dubingius, Radvilų tėvoniją. Studentai Vytautas Rauluškevičius ir Jurgis Atroškevičius kalbėjo apie alternatyviąją istoriją bei ISHA (International Students History Association) – tarptautinę studentų istorikų asociaciją.
Baigiamajame vakare „Alaus namuose“ pasirodė grupės „ANBO“ ir „Katarsis“, buvo galima pasimokyti salsos judesių iš „Indance šokių pramogos“ šokėjų grupės, o viso vakaro metu vyko konkursas „Nupiešk istoriką“. Šventės rėmėjai – „Drakono ženklas“ taip pat teikė savo paslaugas. Vakaro pabaigą pažymėjo Dj SAMSFMSS.
Komentarų nėra. Būk pirmas!