Gegužės 19 d. 15 val. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje bus atidaryta tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos totorių rankraščiai – nacionalinis turtas“. Konferencija skiriama 100-osioms Ivano Luckevičiaus kitabo radimo metinėms.
Atidaryme bus viešai eksponuojamas Ivano Luckevičiaus kitabo originalas, pristatyta paroda, skirta kitabo 100-osioms radimo metinėms, parodytas videosiužetas „Lietuvos totorių rankraščiai – nacionalinis turtas“.
Gegužės 20 d. konferencija vyks Vilniaus universiteto Istorijos fakultete.
Jame mokslininkai aptars atradimus Lietuvos totorių rankraščių tyrinėjimo srityje, analizuos I. Luckevičiaus asmenybę ir nuopelnus steigiant Baltarusių muziejų, nagrinės kalbų ir kultūrų sąveikos prasmę puoselėjant savąją ir bendrą Lietuvos kultūrą.
Dar XIX a. viduryje specialistai atkreipė dėmesį į senuosius Lietuvos totorių rankraščius (kitabus, chamailus, tefsirus bei tedžvidus), surašytus arabų, turkų, baltarusių ir lenkų kalbomis, bet arabiškais rašmenimis. Kryptingos šių rankraščių studijos prasidėjo tik XX a. antrojoje pusėje, kai buvo imtasi grafinės, tekstologinės ir teminės rankraščių analizės (A. Antonovič, G. Miškinienė, A. Drozd, Cz. Lapicz, P. Suter). Visus šiuos tyrimus pastūmėjo atrastas Keturiasdešimt Totorių kaimo kitabas, mokslinėje literatūroje labiau žinomas kaip I. Luckevičiaus kitabas. Surašytas trimis, o kartais ir keturiomis kalbomis, rankraštis yra savotiškas musulmonų katekizmas, kuriame pateikiama informacija apie svarbiausias musulmonų šventes, šventus mėnesius, Ramadano pasninką, maldas, namazo, kuris prilygsta pokalbiui su pačiu Viešpačiu Dievu, svarbą.
Baltarusių archeologas, istorikas I. Luckevičius buvo vienas iš iniciatorių steigiant Vilniaus baltarusių visuomenines organizacijas, mokyklas, periodinius leidinius. Jis turėjo surinkęs didžiulę LDK rankraščių ir spaudos paminklų kolekciją. Ji kartu su archeologinėse ekspedicijose sukauptais eksponatais tapo 1921 m. Vilniuje įsteigto Baltarusių muziejaus, pavadinto I. Luckevičiaus vardu, pagrindu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!