MIDI roko opera. Vieni jos laukia ištisus metus, kiti – vos kažką apie ją girdėję. Tačiau ši istorija skirta visiems. Tie, kurie žino, prisimins, o kurie ne – pagaliau sužinos. Kas ta MIDI roko opera? Matematikų ir informatikų dienų uždaromasis, finalinis, pats svarbiausias (tikrai nenuvertinant kitų MIDI veiklų), renginys, kuriam ruoštasi ilgiausiai. Tai muzikinis spektaklis, kuriuo stengiamasi priversti atsigręžti į save ir sistemą. Kiekviename žingsnyje.
MIDI roko operai pradedama ruoštis jau rudenį, kai įvyksta pirmosios studentų atrankos į šokio, vokalo, režisūros, scenografijos, ritmo ir pučiamųjų, viešųjų ryšių grupes. Atrankose dalyvauja studentai iš visų Lietuvos universitetų, kolegijų ir ne tik. Būtent ši komanda dirba dėl svarbiausio rezultato – MIDI roko operos. Kasmet ji pritraukia vis daugiau dalyvių ir žiūrovų. Tikimasi, kad kada nors ši roko opera taps ne tik studentų renginiu. Jau dabar į jos premjeras susirenka sausakimša „Teatro arena“. Kaipgi viskas prasidėjo? Paseksime pasaką…
1982 metai. Ruduo. Nepaprastai lietingas, niūrus ir drėgnas. Vakaras, Vilnius tuščias, tik kas kelias valandas pastatų sienas apšviečia pravažiuojančios mašinos. Baugu, nejauku. Tuščios miesto gatvės, kavinėse, baruose, parduotuvėse irgi vos keli žmonės. Mokyklose ir universitetuose dar niekad nebuvo taip tylu ir nyku.
Vilniaus universiteto Matematikos fakultetas. Jame – besimokantis studentas. Turbūt nusprendė pasilikti po paskaitų. Tačiau jis ne vienas. Palypėjus laiptais į rūsį, girdėti šnaresys ir balsai. Čia jau kelinta diena pluša studentai. Jų nedaug, tačiau visi kuo nors užsiėmę: skaito lapus, kartojasi monologą, brązgina gitarą. Ant stalo guli segtuvas su užrašu „Kastukas Nemarusis“. Gal pasaka? Daina? Tai muzikinis spektaklis, dabartinės MIDI roko operos užuomazga!
Kitais metais ruduo buvo gražesnis, tačiau studentai ir toliau tęsė muzikinio spektaklio tradiciją, kol 1998 m. įvyko permaina. Jos iniciatorius buvo pirmakursis Tadas Daujotas, kasdien sukdavęsis Matematikos fakulteto koridoriuose, nes ieškojo bendraminčių, draugų, kurie prisidėtų prie nediduko spektaklio. Ir rado. Nedaug, kelias bendrakurses, muzikantų būrelį, tačiau galutinis rezultatas buvo smagus – penkių dainų pasirodymas apie dėstytojus ir studentišką gyvenime klube „Argus“.
Tradicija tęsiama toliau, o renginys vis labiau plečiamas – ir dalyvių, ir žiūrovų skaičius kasmet vis labiau stebina. 2002 m. įvyksta lūžis: roko opera perkeliama į vakarinę MIDI dalį. Į ją sugužėjo net 1500 žmonių. Toliau MIDI roko opera tik profesionalėjo. Neatsitiktinai ji įgavo „Žaidimo pabaigos“ pavadinimą, joje susitiko keturi pagrindiniai buvusių renginių personažai – Raudonkepuraitė, Kareivukas, Šventasis Micius ir Juodas Katinas Supermatematikas, privalėję atkurti kompiuterinių virusų sugadintą fakulteto pasididžiavimą – MIDI himną. 2005 m. pirmą kartą MIDI roko operos istorijoje žiūrovus sukvietė ne roko opera, o teatralizuotas koncertas – muzikinis šou EM‘FIVA. Paslaptingas šifras slėpė Estradinį Matematikos fakulteto instrumentinį vokalinį ansamblį. Pavadinimą sugalvojo roko operų „Viduramžiai rytoj“ (2011 m.) „Dievas iš mašinos“ (2013 m.) veteranai – Tadas Daujotas ir Arūnas Matačius. Forma nauja, tačiau svarbiausia išliko – tie patys matematikai ir informatikai ir toks pats tikslas – gerai praleisti laiką.
2007 m. istorija pasakojo apie XX a. pradžios matematikų miestą „New Garduką“, o vėlesniais metais studentams atskleista ilga, pavojų, raganavimo ir burtų kupina kova su „Amžinąja žiemos sesija“. 2009 m. „Visorių sindromas“ žvilgsnį kreipė į nejaukią vietą, kurioje gali atsidurti kiekvienas „persimokėlis“, o „Teatromatika“ gvildeno jaunimui aktualią temą: studijų pasirinkimą atsižvelgiant ne į savo troškimus, o į tėvų norus. Studentiškos problemos ir originalūs jų sprendimo būdai demonstruoti operoje „Viduramžiai rytoj“ bei „404: rojus nerastas“ (2012 m.). 2013 m. parodytas kompiuteriu valdomas miestas, žinomas kaip „Dievas iš mašinos“, o 2014-ieji įsimintini „Naktimi, kai sustojo malūnas“. O ką pamatysime šiemet? Nėra ko skaityti, reikia balandžio 24 d. 21 val. ateiti į „Teatro areną“! Nepasigailėsite.
Komentarų nėra. Būk pirmas!