Šioje VU Filosofijos fakulteto Bendrosios psichologijos katedros doc. dr. Laimos Bulotaitės monografijoje analizuojama šiuolaikinė rizikingo elgesio samprata, apžvelgiamos teorijos, tyrimai. Supažindinama su studentų rizikingo elgesio tyrimo rezultatais: rizikingo elgesio tipais, jų sąsajomis, paplitimu, socialiniais demografiniais bei asmenybiniais veiksniais. Pateikiamos studentų sveikatos stiprinimo bei rizikingo elgesio prevencijos rekomendacijos aukštosioms mokykloms.
Nors rizikingas elgesys tiriamas jau seniai, tačiau nėra vienos nuomonės šiuo klausimu. Kaip pažymi Jessor (1998), rizikingo elgesio priežasčių tyrinėjimų laukas labai platus – nuo kultūros ir visuomenės iki biologijos ir genetikos. Įvairių sričių mokslininkai tyrinėja skirtingus rizikingo elgesio tipus, pabrėžia skirtingus šį elgesį lemiančius veiksnius. Štai ekonomistai domisi rizikingu elgesiu investuojant ir bando suprasti, kas lemia rizikingo sprendimo priėmimą. Sociologai rizikavimą sieja su platesniu kontekstu, vartodami terminą „rizikos visuomenė“, kuri suprantama kaip socialinis ir aplinkos kontekstas, kuriame riziką, t. y. pavojų ir nesaugumą, kelia naujos technologijos ir kiti žmogaus veiklos padariniai. Bene plačiausiai rizikingas elgesys tiriamas medikų ir psichologų.
Antra, Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta, kad daugelio ligų bei sutrikimų priežastis – rizikingas elgesys, kuris dažnai apibūdinamas kaip gyvenimo būdas. Trečia, tyrimai rodo, kad į rizikingą elgesį įsitraukia vis daugiau jaunų žmonių. Ketvirta, dažniausiai tyrėjai įvairius rizikingo elgesio tipus skiria atskirai. Tačiau tyrėjų gautų rezultatų palyginimas leidžia teigti, kad įvairių rizikingo elgesio tipų apsaugos bei rizikos veiksniai yra tie patys. Penkta, nors rizikingam elgesiui jau keletą dešimtmečių skiriamas nemažas mokslininkų ir praktikų dėmesys, tačiau dažniausiai kalbama apie paauglius ir tiriami moksleiviai. Šešta, rizikingo elgesio tyrimai dažnai yra epidemiologiniai.
Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2014, 168 p., ISBN 978-609-459-362-8.
Komentarų nėra. Būk pirmas!