Lietuvos televizija jau trečią kartą apdovanojo Lietuvos šviesuolius. Iškilmingame koncerte „Daugiau saulės, daugiau šviesos“, vykusiame lapkričio 26 dieną Kauno muzikiniame teatre, 10 Lietuvos televizijos žvaigždžių apdovanojo 30 šviesiausių Lietuvos žmonių. Tarp jų buvo pagerbti ir Vilniaus universiteto darbuotojai – folkloro ansamblio „Ratilio“ meno vadovė Zita Kelmickaitė ir Fizikos fakulteto Teorinės fizikos katedros vedėjas prof. habil. dr. Leonas Valkūnas.
Zitai Kelmickaitei, jau 35-erius metus tiesiančiai kelią liaudies dainai festivalyje „Skamba skamba kankliai“; žiūrovų sprendimu buvo įteikta Šviesuolės statulėlė. Laureatė „U. V.“ teigė nesitikėjusi tokio įvertinimo. Ypač Z. Kelmickaitę džiugina tai, jog už ją balsavo žmonės. „Vadinasi, pažįsta, įvertina“, – džiaugėsi ji. Z. Kelmickaitė teigė nesureikšminanti apdovanojimų. „Šis apdovanojimas, manau, yra tik ženklas. Ar pasikeičia kas nors? Nepasikeičia. Jeigu susireikšmini ir reikalauji kažkokio ypatingo dėmesio – tau pačiam galas. Dirbu ne dėl apdovanojimo. Dirbu, nes matau prasmę, man smagu, nes kitaip negaliu“, – teigė nenuilstanti įvairių švenčių organizatorė, radijo ir televizijos laidų vedėja, muzikologė, ansamblio vadovė ir dėstytoja. Šviesuolės statulėlė papuoš lentyną Z. Kelmickaitės namuose, kurioje jau puikuojasi J. Basanavičiaus premijos diplomas, angelo skulptūrėlė – meistro iš Žemaitijos dovana, ir kitos širdžiai brangios ir mielos dovanos bei suvenyrai.
Diplomu „Už šviesiausią mintį ir idėją“ buvo apdovanotas VU Fizikos fakulteto Teorinės fizikos katedros vedėjas prof. habil. dr. Leonas Valkūnas.
Neliko nepastebėti ir neįvertinti profesoriaus darbai, atlikti kartu su mokslininkais iš Kalifornijos universiteto bei Lorenco Nacionalinės laboratorijos Berklyje. Tyrimai aiškina fotosintezės savireguliavimo mechanizmą. Jų rezultatai buvo paskelbti 2005 metų pradžioje prestižiniame moksliniame žurnale „Science“ ir plačiai komentuojami internete bei Lietuvos spaudoje. Visuomenės dėmesį mokslui ir bandymą mokslo srityje ieškoti šviesuolių profesorius L. Valkūnas vertina teigiamai. „XX amžius ir šio amžiaus pradžia – labai didelių mokslinių atradimų laikotarpis. Nors apie mokslinius atradimus nėra labai lengva aiškiai ir populiariai papasakoti plačiajai visuomenei, nes nauji mokslo rezultatai dažnai remiasi plačiomis ir giliomis studijomis, tačiau propaguoti mokslą tikrai reikia. Tai yra daug svarbiau nei kalbėti apie stebuklus, raganavimą ar ką nors panašaus, kas irgi viešai aptarinėjama.“
Nors, anot profesoriaus, prieš skiriant šį įvertinimą nebuvo atlikta išsami rezultatų ekspertizė, kaip kad būna skiriant įvairias mokslo premijas, pvz., Nacionalinę mokslo premiją, jis šį įvertinimą vadina atsitiktiniu, bet maloniu ir netikėtu. „Jis, ko gera, niekuo manęs neįpareigoja. Tiesiog dalyvaudamas nominantų pagerbimo šventėje supratau, kaip svarbu viešai aiškinti mokslo pasiekimus ir juos propaguoti plačiajai visuomenei“, – teigė nominantas.
Liana Binkauskienė
Komentarų nėra. Būk pirmas!