Vakar VU Šv. Jonų bažnyčioje penktojoje apdovanojimų „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ ceremonijoje pagerbta 13 vilniečių, tarp kurių – ir su Vilniaus universitetu glaudžiai susiję laureatai.
„Visada simboliška kalbėti universitete, juolab šitoje bažnyčioje. Simboliška ir tai, kad mūsų penktosios apdovanojimų metinės vyksta čia. Universitetas – tai šimtamečių tradicijų židinys, gerų papročių kalvė“, – kalbėjo apdovanojimų komisijos kancleris S. Povilaitis. Jis palinkėjo susitelkti, susitaikyti, gyventi santarvėje ir visada prisiminti, kad esame lietuviai, kurių tiek mažai.
Susirinkusiuosius sveikino kadenciją baigęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus: „Didžiuojuosi jumis, džiaugiuosi, kad susirinkome jūsų pagerbti už tai, ką esate per ilgus gyvenimo metus padarę Lietuvai. Jūs grįžote atgal į laisvą gyvenimą, jūsų darbai tęsiasi, dėl jų įsijungiame į pasaulio bendruomenę. Man atrodo, kad įpareigojate jaunąją kartą sekti jūsų pėdomis, dirbti taip pat nuoširdžiai Lietuvai, kartu parodant jos gyvastingumą, ilgalaikę istoriją. Ačiū už jūsų darbus, gyvenimą ir pasiaukojimą.“
Prieš laureatams įteikiant apdovanojimus, nuskambėjo 1955 m. nežinomo autoriaus sukurtas himnas atgimstančiai Lietuvai. Jį vargonais atliko I laipsnio medalio „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ kavalierius, Krašto apsaugos bičiulių klubo narys, profesorius Leopoldas Digrys.
Šiuo apdovanojimu už Lietuvos istorijos puoselėjimą pagerbtas VU profesorius emeritas Edvardas Gudavičius, už sociologijos ir etnokultūros darbus, patriotinę veiklą – VU 1996–1998 m. dirbęs sociologas prof. Romualdas Grigas, už neeilinius nuopelnus grafikos ir monumentaliųjų menų srityse – dailininkas Petras Repšys, VU Lituanistikos centre esančios freskos „Metų laikai“ ir paminklinės lentos (reljefo) žuvusioms baltų gentims atminti autorius.
Kiti laureatai: Alma Adamkienė, „Ąžuoliuko“ meno vadovas Vytautas Miškinis, dirigentas prof. Saulius Sondeckis, fotomenininkas Antanas Sutkus, lietuvių liaudies folkloro dainininkė Veronika Povilionienė, kompozitorius ir atlikėjas Petras Vyšniauskas, Vilniaus Šalomo Aleichemo gimnazijos direktorius Miša Jakobas, poetas, intelektualas, publicistas, disidentas prof. Tomas Venclova, režisierius Arūnas Matelis, Lietuvos ambasadorė Jungtinėje Karalystėje Asta Skaisgirytė-Liauškienė.
Per 5 metus medaliais apdovanotos Medininkų ir Sausio 13-osios aukos, aktyvūs Lietuvos laisvės kovų dalyviai, parlamento ir kitų Lietuvai svarbių objektų gynėjai bei asmenys, didvyriškai atlikę savo profesinę ir pilietinę pareigą 1991 m. sausio įvykių metu. Taip pat Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ir kitų statutinių organizacijų atstovai, kai kurie signatarai, pirmosios Lietuvos Vyriausybės nariai, ne vienas iškilus meno, mokslo, kultūros atstovas. Medaliais apdovanoti ir poetas Justinas Marcinkevičius, profesorius Vytautas Landsbergis, vienas žymiausių Lietuvos žydų rašytojų Georgijus Kanovičius ir daugelis kitų, palikusių ryškų pėdsaką ant tautos ir jos sostinės atminimo sienos.
Komentarų nėra. Būk pirmas!