Laiko tėkmė nuneša į užmarštį daugybę ivykių, datų ir vardų, tačiau kartais prabėgę metai neleidžia jiems nublukti, o dar labiau išryškina jų kontūrus. Toks nepamirštamas vardas – Neda Kameneckaitė, buvusi Vilniaus universiteto Anglų kalbos katedros docentė; tokia data – 1973-ieji metai, mūsų anglų kalbos ir literatūros kurso baigiamieji metai, sutapę su mūsų dėstytojos paskutiniais darbo metais; mat po to ji su šeima išvyko gyventi į Izraelį.
Neda Kameneckaitė gimė 1926 m. kovo 28 d. Kaune, inteligentų šeimoje. Mokėsi M. Pečkauskaitės gimnazijoje ir, dar jos nebaigusi, 1939–1940 m. buvo tėvų išsiųsta mokytis į Londoną. Karo pradžioje sugrįžus į Lietuvą, su motina teko trauktis į Rusijos gilumą, dirbti karo ligoninėse (nespėjęs evakuotis jos tėvas buvo pasmerktas mirti), o vėliau jauna gabi mergina buvo priimta mokytis Maskvos svetimų kalbų institute. Karo pabaigoje sugrįžusi į Lietuvą, baigė studijas Vilniaus universitete ir nuo 1946 m. ėmė dirbti Romanų–germanų filologijos katedroje, dėstė anglų kalbos leksikologiją ir stilistiką. 1961 m. apgynusi kandidatinę disertaciją N. Kameneckaitė buvo patvirtinta Anglų kalbos katedros docente ir čia dirbo beveik tris dešimtmečius. 1971 m. Maskvos leidykla išleido N. Kameneckaitės sudarytą Anglų kalbos frazeologinių sinonimų žodyną, ji buvo daugelio straipsnių autorė, diplominių darbų vadovė.
Mūsų laidos studentams teko laimė būti paskutiniais docentės N. Kameneckaitės studentais Lietuvoje. Tuo metu jai nebuvo lygių savo srityje; iki šiol nepamirštame įstabių jos pamokymų ir pastabų. Žavėjomės nepaprasta dėstytojos erudicija, įžvalgiu protu, tvirtu charakteriu, sąmoju, vidine ir išorine elegancija. Vesdama anglų kalbos užsiėmimus, ji tryško išmintimi ir stebėtinu išradingumu, o jos stilistikos paskaitos būdavo tokios sklandžios, kad sutirpdavo kaip kvapnus saldainis burnoje.
1973-ieji metai N. Kameneckaitei buvo ypatingi ir dėl to, kad mūsų kurso gretose Universitetą baigė ir jos vienintelė dukra Leona Stražaitė, labai talentinga ir daug žadanti studentė. Izraelyje Nedda Strazdas-Kameneckaitė drauge su vyru Aba Strazhas daug metų dirbo Haifos universitete. 1990 m. buvo išleista jos mokslinė knyga apie frazeologizmus darbo tema penkiose kalbose. Šiuo metu dėstytoja gyvena Jeruzalėje. Tokia pat žvali ir energinga, greita ir linksma, ji pakvietė mus, tris dukros bendramoksles ir savo studentes, pietų ir priėmė kaip mieliausias viešnias. Jos dukra, mūsų draugė Leona Toker, yra ilgametė Hebrajų universiteto Jeruzalėje anglų literatūros profesorė, keleto puikių knygų ir gausybės straipsnių autorė, žinoma švietimo darbuotoja Izraelyje. 1989 m. išleidusi garsiąją savo knygą apie Nabokovo kūrybą (Leona Toker, Nabokov, the mystery of literary structures, Cornell University Press.1989), Leona tapo gerbiama garsiausių pasaulio universitetų literatūros žinovų sluoksniuose; ji nuolat kviečiama į įvairių pasaulio šalių universitetus dalyvauti konferencijose ir skaityti paskaitų. Leonos redaguojamas žurnalas „PARTIAL ANSWERS, a journal of literature and history of ideas“, skirtas išprususiems literatūros žinovams ir kritikams, skrieja į visus pasaulio kraštus, o vienas egzempliorius (Leonos pastangų dėka) atkeliauja ir į Vilniaus universiteto biblioteką.
Netikėtas ir sunkiai įsivaizduojamas buvo tas mūsų kurso minisusitikimas Izraelyje po daugiau kaip trisdešimties metų (jame dalyvavo ir mus atvykusias globojo dar viena mūsų kurso draugė Rufa Mordel-Savičiūtė, gyvenanti ir dirbanti Tel Avive), tarsi koks stebuklas Šventojoje Žemėje. Buvo ypatingai gražu ir graudu vaikščioti po nuostabias baltosios Jeruzalės vietas, klaidžioti siauromis senojo miesto gatvelėmis, kopti į žavingas užmiesčio kalvas ir girdėti Leonos komentarus: „Čia mano Antakalnis, ten mano Žvėrynas, o štai čia aš atvažiuoju savaitgaliais pavaikščioti, – čia mano Vingio parkas…“ Ir nors būtent ten, Jeruzalėje, taip pat skaidraus grožio ir vaiskaus grynumo kupinoje Sinajaus dykumoje, Leona Toker jaučiasi kaip namuose, tačiau mes pajutome, kaip svarbu žmogui jo ištakos, kokį neišdildomą įspūdį palieka jaunystės metai ir tuomet sutikti ypatingi žmonės.
Komentarų nėra. Būk pirmas!