Šiųmetė tarptautinė chemijos olimpiada, vykusi Vietnamo sostinėje Hanojuje, mūsų šalies jauniesiems chemikams buvo sėkminga: visi lietuvių komandos nariai pelnė medalius – tris sidabro ir vieną bronzos. Komandai vadovavo VU Chemijos fakulteto prodekanas prof. dr. Rimantas Raudonis ir to paties fakulteto absolventas Vidmantas Bieliūnas.
Prof. dr. R. Raudonis sako, kad tai labai geras rezultatas. „Apskritai nuo 2002 metų nebuvo nė vieno atvejo, kad kas nors iš Lietuvos komandos grįžtų be apdovanojimo. Per minimą laikotarpį laimėta 50 medalių ir 2 pagyrimo raštai“, – vardija mokslininkas. Jo teigimu, gerai organizuota buvo ir olimpiada, parengtos įdomios užduotys. „Pati šalis įdomi, egzotiška. Tik klimatas mums sunkokas. Karšta ir drėgna“, – Vietnamo klimato skirtumus nuo mūsų platumų įvardijo prof. dr. R. Raudonis.
Du sidabro medalius parsivežė KTU gimnazijos moksleiviai, po vieną – Vilniaus ir Klaipėdos licėjaus atstovai. „Šios dvi mokyklos (Vilniaus licėjus ir KTU gimnazija – aut. past.) iš tikrųjų dabar dominuoja. Bet reikėtų pridėti trečią centrą – Klaipėdos licėjų. Be to, chemijos komandoje yra buvę mokinių iš Panevėžio, Biržų, Alytaus, Kauno rajono, Vilniaus Žirmūnų gimnazijos“, – sako garsus mūsų šalies chemikas ir vadovėlių autorius. Jis pabrėžia, kad olimpiečiais tampa viskam gabūs mokiniai. Tačiau jų pasirinkimas, kurioje iš olimpiadų dalyvauti, labai priklauso nuo mokytojų: „Ten, kur yra mokinius pritraukiantis mokytojas, užauga olimpiečiai. Pradžia yra mokykloje. Vėliau jau sudomintus mokinius universitetas gali papildomai pakaustyti.“
Pasirengimas tarptautinei chemijos olimpiadai prasideda nuo nacionalinės olimpiados II turo (rajonų ir miestų turas). Vilniaus universitetas atsakingas už 11–12 klasių mokinių užduotis. Geriausiai užduotis II ture atlikę mokiniai kviečiami į III turą. Iš viso kviečiama 25–30 vienuoliktokų ir 25–30 dvyliktokų. III turas organizuojamas Vilniuje.
„Mokiniai ne tik sprendžia uždavinius, bet ir atlieka laboratorinę užduotį. Paskui Chemijos fakultete rengiama vienos savaitės stovykla, į kurią kviečiami geriausiai per III turą pasirodę mokiniai. Stovykloje jie klauso paskaitų, atlieka laboratorinius darbus, sprendžia kontrolines užduotis. Remiantis III turo ir stovyklos rezultatais, sudaroma 6 mokinių komanda, dalyvausianti Baltijos šalių chemijos olimpiadoje. Teisė dalyvauti tarptautinėje chemijos olimpiadoje priklauso nuo mokinių rezultatų Baltijos šalių olimpiadoje. 4 iš 6 gauna kelialapį į tarptautinę olimpiadą“, – pasakoja profesorius, nuo 1998 m. ruošiantis Lietuvos moksleivius tarptautinėms chemijos olimpiadoms.
Tarptautinė chemijos olimpiada yra paskelbusi programą, kurioje nurodyta, kokių teorinių ir praktinių gebėjimų tikimasi iš olimpiados dalyvių. Papildomai šalis organizatorė vasario pradžioje paskelbia parengiamųjų užduočių komplektą, nurodo, kokios padidinto sudėtingumo temos galėtų būti įtrauktos į užduotis. Valstybė, organizuojanti olimpiadą, taip pat parengia jos užduotis, kurias svarsto tarptautinė žiuri. Ją sudaro komandų vadovai. Suderinus galutinį užduočių variantą, jos verčiamos į dalyvaujančių šalių kalbas.
„Darbas, suformuoti įgūdžiai viską atlikti greitai ir tiksliai, gebėjimas planuoti laiką atliekant laboratorines užduotis“, – tokį sėkmės receptą tarptautinėje chemijos olimpiadoje pateikia prof. dr. R. Raudonis. Jis priduria, kad dalyvavimas olimpiadoje yra savęs realizavimas. Be to, taip gaunami papildomi balai, dėl kurių lengviau patekti į norimą Lietuvos universitetą. Jie gali tapti ir svariu įrašu, padėsiančiu aplenkti konkurentus stojant į užsienio universitetus.
„Darbas su išskirtiniais mokiniais labai įdomus. Stovyklų darbo krūvis didelis, tad dalyvaujantiems pasirengimo stovyklose tai – gana sunkus darbas“, – reziumuoja profesorius.
Šioje olimpiadoje sidabro medalius laimėjo Kauno technologijos universiteto gimnazijos dvyliktokas Matas Grigaliūnas (mokytoja Birutė Maciulevičienė), Vilniaus licėjaus dvyliktokė Violeta Stojalnikova (mokytoja Rasa Žemaitaitienė) ir Kauno technologijos universiteto gimnazijos vienuoliktokė Elena Gelžinytė (mokytoja Birutė Maciulevičienė). Bronzos medalis atiteko Dovydui Drakšui, Klaipėdos licėjaus vienuoliktokui (mokytoja Rima Grybauskienė).
Komentarų nėra. Būk pirmas!