VU Filologijos fakultetas sėkmingai tęsia per šimtmečius susiformavusias Lietuvos ir Ukrainos kultūrinio bendradarbiavimo tradicijas. Jos ypač tapo aktualios šiemet, Ukrainai išgyvenant įtemptą metą. Fakultetas atvėrė savo auditorijų duris dėstytojui iš Ukrainos Vladislavui Žurbai, kuris ryžosi savanoriškai dėstyti ukrainiečių kalbą. Programa buvo įtraukta į VU Mokymosi visą gyvenimą (MVG) programų registrą. Netrukus bus išduoti pažymėjimai sėkmingai baigusiems šį kursą. Tikimasi programą tęsti ir kitais mokslo metais.
Ukrainiečių kalbos programos siekis – išmokyti studentus bendrauti ukrainiečių kalba įvairiose komunikacinėse situacijose, mokyti juos suprasti rašytinius ir sakytinius tekstus, ugdyti kritinį mąstymą, atvirumą ir pagarbą kitoms kultūroms. Vladislavas džiaugiasi, kad jam pavyko studentus supažindinti su Ukrainos istorija, kultūra, menu ir literatūra.
„Ukrainiečių kalbą išmanančiųjų paklausa Lietuvoje didėja dėl bendradarbiavimo bei kultūrinių mainų. Baigę programą studentai galėtų padėti plėtoti politinio, ekonominio ir kultūrinio bendradarbiavimo ryšius, dirbti žiniasklaidoje, kultūros, švietimo srityje ar tarptautinėse organizacijose – visur, kur gali prireikti ukrainiečių kalbos specialisto“, – sako dėstytojas.
Pastarasis beveik metus trukęs vizitas Lietuvoje Vladislavui, puikiai kalbančiam lietuviškai, nebuvo pirmasis. Jis yra dalyvavęs ne vienoje lietuvių kalbos mokymosi programoje. Savo šalyje šis jaunas lektorius žinomas kaip poetas, vertėjas, eseistas, kalbininkas, lituanistas. Pažintį su lietuvių kalba jis pradėjo nusprendęs mokytis lietuvių kalbos vasaros kursuose (2008 ir 2010 m. Vilniuje, 2011 m. Klaipėdoje).
Vladislavas jau yra išvertęs kelis lietuviškus tekstus į ukrainiečių kalbą: Sigutės Ach pasaką „Ambrozijus, Purkius ir angelas“, Jono Karolio Chodkevičiaus biografiją „Chotino mūšis – mūšis už Centrinę Europą“, Donato Petrošiaus eilėraščių, o šiuo metu verčia Lietuvos istorikų parengtą knygą apie Radvilų giminės veiklą Ukrainoje.
Vladislavas į ukrainiečių kalbą verčia poeziją ir iš kitų kalbų: baltarusių, serbų, kroatų, anglų ir gruzinų, o ir pats yra publikavęs eilėraščių įvairiuose literatūriniuose žurnaluose ir laikraščiuose Ukrainoje, dalyvavęs poetų festivaliuose ir pleneruose Ukrainoje ir Lietuvoje.
1999 m. baigęs Kijevo nacionalinio Taraso Ševčenkos universiteto Filologijos fakultetą, kur studijavo slavų kalbas, Vladislavas tęsė studijas Nacionalinės mokslų akademijos Kalbotyros instituto doktorantūroje. Jis yra dėstęs Krokuvos Jogailos universitete ir Nacionaliniame universitete „Kijevo Mohylos akademija“.
VU Filologijos fakultetas džiaugiasi galimybe plėtoti kultūrinius ryšius su Ukraina ir parodyti savo solidarumą, skatindamas Vilniaus universiteto bendruomenę skirti daugiau dėmesio šios šalies kalbos ir kultūros studijoms.
Komentarų nėra. Būk pirmas!