Besimokančioje ir žinių visuomenėje akademinė biblioteka yra svarbi informacinės infrastruktūros ląstelė. Šiuo laikotarpiu akademinėms bibliotekoms aktualu kaupti ir pateikti informacijos šaltinius, kurie atitiktų aukštosios mokyklos profilį, užtikrintų mokslo ir studijų kokybę, aprūpintų moksline informacija akademinėje institucijoje vykdomus strateginius tyrimus.
Informacinių paslaugų procesai persikelia į virtualią erdvę – vis didesnę bibliotekos paslaugų dalį sudaro elektroninių informacijos paslaugų teikimas. Šalia tradicinių šaltinių – knygų, serijinių leidinių – įsitvirtina ir elektroninės informacijos ištekliai: elektroninės knygos, elektroninė periodika, kompaktiniai diskai, duomenų bazės; šalia tradicinių paslaugų – elektroninės.
Jau daugiau nei 15 metų VU biblioteka savo bendruomenės nariams – studentams, dėstytojams, mokslininkams, tyrėjams – siūlo elektroninės informacijos paslaugas. 1993 m. pradėtas kurti bibliotekos elektroninis katalogas, 1995 m. sukurta pirmoji bibliotekos interneto svetainė. Nuo 1999 m. pradėtos prenumeruoti pirmosios užsienio komercinės duomenų bazės, kurių šiuo metu siūloma net 50. Tai įvairių tipų duomenų bazės: visatekstės – teikiančios prieigą prie viso teksto straipsnių, bibliografinės – teikiančios bibliografinę informaciją ir santraukas, ir statistinės. Duomenų bazės apima įvairias mokslų sritis, jose galima rasti pačią naujausią mokslinę informaciją. Plečiantis pasaulinei elektroninės informacijos rinkai, didėjant elektroninės informacijos paklausai ir tobulėjant informacinėms technologijoms, VU biblioteka stengiasi neatsilikti ir teikti savo vartotojams vis įvairesnes elektroninės informacijos paslaugas ir patenkinti vartotojų informacijos poreikius. Viena iš tokių naujovių – prieigos prie garsios pasaulyje „Springer“ leidyklos elektroninių knygų organizavimas. Šios leidyklos el. knygomis VUB vartotojai gali naudotis nuo 2007 m. liepos.
Biblioteka teikia prieigą prie daugiau nei 800 el. knygų, kurios sudaro dvi kolekcijas: pirmoji – socialiniai, humanitariniai mokslai ir teisė; antroji – verslas ir ekonomika. Kolekcijų knygų tematika labai įvairi ir daugiaaspektė. Čia naudingos informacijos ras visi, kurie domisi švietimu, filologija, filosofija, istorija, komunikacijos mokslais, politologija, psichologija, teologija, teise, vadyba, ekonomika ir pan. Visa informacija apie „Springer“ elektronines knygas pateikiama VU bibliotekos svetainėje (https://www.mb.vu.lt/duombaz/e-knygos.html). Skaitytojų patogumui svetainėje pateikiami šių knygų abėcėlinis ir teminis sąrašai, o susiradus knygą, kuri atitinka vartotojo poreikius, galima pasinaudoti „Springer“ leidyklos siūloma paieška pačioje knygoje.
Nors dauguma VU bibliotekos duomenų bazių galima naudotis tik iš VU tinklo kompiuterių, tačiau savo bendruomenės nariams (studentams, dėstytojams ir darbuotojams) biblioteka siūlo asmeninius prieigos slaptažodžius prie 5 duomenų bazių (EBSCO, JSTOR, Oxford Referente Online, Blacwell Synergy, Wiley Inter Science) ir minėtų „Springer“ LINK elektroninių knygų. Norintys gauti slaptažodžius turėtų kreiptis elektroniniu paštu julija.niauraite@mb.vu.lt ir nurodyti savo vardą, pavardę, fakultetą, studento pažymėjimo numerį (jei tai studentas/-ė) arba pareigas (jei dėstytojas/-a). Asmeniniai slaptažodžiai suteikiami per vieną darbo dieną, o juos gavęs vartotojas gali naudotis duomenų bazių siūlomais informacijos ištekliais iš bet kurios kompiuterizuotos darbo vietos su interneto ryšiu. Taip pat suteikiama teisė naudotis „Springer“ el. knygomis nutolusiems vartotojams iš namų ar kitų ne universiteto tinklo kompiuterių.
Slaptažodžiai duodami tik VU bendruomenės nariams ir tik asmeniniam naudojimui. Gavę slaptažodžius vartotojai registruojami VUB duomenų bazėje. Nuo 2007 m. rugsėjo suteikti 235 slaptažodžiai naudotis „Springer“ el. knygomis, o statistiniai duomenys rodo, kad per 2007 m. vartotojai pasinaudojo elektroninėmis knygomis 2335 kartus.
Visos „Springer“ el. knygos jau yra suregistruotos VU bibliotekos elektroniniame kataloge, todėl atliekant paiešką tam tikra tema rezultatai pateikiami su el. knygomis ir jų nuorodomis tinkle. Vartotojai, turėdami el. knygų asmeninius slaptažodžius, gali iš karto registruotis skaityti konkrečią knygą, rastą kataloge, ir naudotis ta paslauga namuose bet kuriuo paros metu.
Reikia nepamiršti, kad elektroninė informacija yra saugoma autorių teisių įstatymų ir licencinių susitarimų. Todėl VU bibliotekos turimų duomenų bazių straipsniai ar el. knygos gali būti naudojami tik asmeniniais, mokslo ar mokymo tikslais. Draudžiama kopijuoti informaciją ištisai.
Kiekvienas tiekėjas licencinėje sutartyje nustato savas informacijos panaudos taisykles. Pavyzdžiui, prisijungus prie „Springer“ el. knygų jas galima skaityti visas, tačiau ribojamas jų spausdinimas ar bet koks kitas kopijavimo būdas. Pagal nustatytas sąlygas vieno prisijungimo metu galima nukopijuoti ar išsisaugoti iki 20 proc. vienos el. knygos.
VU biblioteka stengiasi plėsti elektroninių paslaugų ir išteklių spektrą, kad vartotojai gautų kuo daugiau studijoms ir mokslinei veiklai reikalingos informacijos pagal principą „čia ir dabar“, t. y. dirbdami prie savo asmeninio kompiuterio ir negaišdami papildomo laiko kelionėms į pačią biblioteką. Kaip tik šiuo metu kuriama nauja bibliotekos interneto svetainė, kurioje bus galima rasti ne tik dabar siūlomas įvairias duomenų bazes, el. knygas, skaitmeninius archyvus, bet ir kitus naudingus elektroninius išteklius ir paslaugas.
Vilniaus universiteto biblioteka laukia kiekvieno studento ir dėstytojo ir visada yra pasiruošusi padėti bet kokiais informaciniais klausimais. Duomenų bazių ir el. knygų vartotojų laukiame bibliotekos Bibliografijos ir interneto skaitykloje kiekvieną darbo dieną nuo 9 iki 20 val., kur kvalifikuotas konsultacijas teikia Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Žibutė Petrauskienė ir vyr. bibliografė Julija Niauraitė. Jei neturite laiko užsukti į biblioteką, galite skambinti telefonu 268 7124 arba pateikti savo klausimus el. paštu zibute.petrauskiene@mb.vu.lt arba julija.niauraite@mb.vu.lt.
Julija Niauraitė, vyr. bibliografė
Komentarų nėra. Būk pirmas!