Vilniaus universiteto studentų atstovybė (VU SA) nusprendė pakeisti Lietuvos studento pažymėjimo (LSP) administravimo sistemą. Nuo šiol į pagalbą bus pasitelktos visų fakultetų studentų atstovybės. Šiuo sprendimu tikimasi paspartinti studento pažymėjimo išdavimą ir palengvinti su juo susijusių problemų sprendimą.
Sprendimas studentų labui
Vilniaus universiteto Lietuvos studento pažymėjimo projekto koordinatorius Jonas Klevas teigia, kad didžiausią įtaką priimant šį sprendimą turėjo studentų skundai: „Vilniaus universiteto studentų atstovybė yra tam, kad padėtų studentams, o tai, jog pastarieji skundžiasi, rodo, kad dar ne viskas yra gerai, tad siekdami pagerinti sąlygas nusprendėme pakeisti Lietuvos studento pažymėjimo administravimo sistemą.”
Nuo šiol kiekvieno fakulteto studentų atstovybė turės atsakingą žmogų, tvarkantį su LSP susijusius klausimus. Ši praktika nėra visiškai nauja. Dėl atstumo ji jau ilgą laiką taikoma bendradarbiaujant su Kauno humanitariniu fakultetu (KHF).
Pokyčiai viduje
J. Klevas patvirtino, kad pati pažymėjimo išdavimo tvarka nėra ydinga ir neturėtų būti keičiama. „Tvarkos keisti nereikia. Mes net negalime to padaryti, tai Lietuvos studentų atstovybių sąjungos jurisdikcija. Tad ir toliau teks registruotis internetinėje duomenų bazėje, spausdintis kvitą ir nešti jį į banką”, – aiškino koordinatorius.
Pasikeitimų bus dvejopų – vidinių bei išorinių. „Didieji pokyčiai įvyks viduje”, – pabrėžė idėjos autorius. Iki šiol LSP duomenis tvirtindavo du žmonės, vienas iš jų atsakingas už KHF, kitas – už visus Vilniuje esančius fakultetus, centrus bei institutus. Iš viso gauta apie 30 tūkst. paraiškų. „Kelis kartus teko prašyti kolegų pagalbos dėl didžiulio srauto, jau nekalbant apie tai, kad ir iki išnaktų reikėdavo dažnai užsisėdėti. Bet labiausiai visą procesą lėtina daugybė iš studentų gaunamų laiškų.
Suprantama, visas šis reikalas yra labai painus, todėl dažnai rašydami studentai patys nesuvokia, kas jiems išties kelia rūpesčių, be to, dažnai jie net neprisistato, lyg aš pažinočiau visus, tad užuot atsakinėjęs į jų klausimus turiu surasti siūlo galą ir paaiškinti studentui, o kur dar vienas kitas grasinantis teismais ar kitkuo – tai labai vargina. Ačiū Dievui, beviltiškų laiškų yra mažuma, bet vis tiek vienam žmogui fiziškai nelabai įmanoma susitvarkyti, kai per dieną gauni 150 žinučių ir dar keletą privačių skambučių ne pačiu parankiausiu metu ir turi aptarnauti gyvai atėjusius studentus.”
Įvedus naują tvarką dirbs ne du žmonės (Vilniuje ir Kaune), o net 15. Tad duomenų tvirtinimas ir atsakinėjimas į laiškus turėtų gerokai paspartėti, o tai leistų pagreitinti LSP gamybą, kai iškyla nesklandumų, ir išvengti konfliktinių situacijų su studentais.
Jau šį šeštadienį, vasario 2 d., VU SA rengia mokymus būsimiems LSP koordinatoriams. O studentų atstovybės su LSP susijusius klausimus pradės spręsti visai netrukus, nuo pavasario semestro pradžios, tad turės pakankamai laiko pasiruošti „didžiajam bumui” rudens pradžioje.
Problemas spręs kitaip
Išoriniai pokyčiai susiję su studijas baigiančiais studentais. Norint atiduoti pažymėjimą jiems nebeteks keliauti į centrinius Vilniaus universiteto rūmus. Nuo šiol jie tai galės sutvarkyti savo fakulteto studentų atstovybėje. Tai ypač palanku Saulėtekyje studijuojantiems ir gyvenantiems studentams.
Be to, ir tie studentai, kurie pames LSP ar iš kurių jis bus pavogtas, visus reikalus galės sutvarkyti savo fakulteto studentų atstovybėje. „Tai itin patogu geografiškai, nes visus reikalus jie galės tvarkyti ten, kur studijuoja, taip sutaupydami laiko.”
Kauniečiai patenkinti, o vilniečiai – dar ne
Paklausinėję studentų apie LSP išdavimo tvarką vieningos nuomonės neišgirdome. Daugelis vis dėlto teigė, kad jiems nėra svarbu, savaite vėliau ar anksčiau, nes miesto viešajame transporte pažymėjimą atstojo įmokos už LSP gamybą čekis. „Kai nešiau dokumentus, buvau iškart perspėtas, kad pažymėjimo gamyba gali užtrukti. Tad buvau pasiruošęs LSP gauti tik spalį”, – pasakojo užkalbintas Komunikacijos fakulteto studentas.
Tačiau ne visi buvo tokie „liberalūs”. Ypač nepatenkinti esama tvarka studentai, atvažiavę mokytis į Vilnių iš tolimesnių gyvenviečių, nes negalėdavo naudotis tarpmiestinio transporto lengvatomis. „Traukinių stoties kasininkai ar autobuso vairuotojai iš tokio popiergalio (įmokos čekio – aut. past.) tik juokiasi ir gėdina, kad drįstame prašyti kažkokios nuolaidos. O dėl viešojo transporto mieste – tai bijojau rizikuoti, nes draugai pasakojo, jog vieni kontrolieriai praleisdavo, o kiti pareikalaudavo susimokėti baudą, todėl jokiomis lengvatomis nesinaudojau iki tol, kol gavau studento pažymėjimą”, – neslėpė nepasitenkinimo Sandra.
Pirmakursė Aušra iš Žurnalistikos instituto labiausiai piktinosi tuo, kad ilgai buvo neatsakoma į jos laiškus dėl vėluojančio LSP, taip pat dėl to, kad niekas jai nepranešė apie jau pagamintą pažymėjimą. „Tuo metu buvau tikrai įsiutus, bet paskui pamaniau, kad ne visi žmonės grįžo iš atostogų, o ir grįžę nesugeba iškart priprasti ir apdoroti didelių duomenų kiekių taip greitai”, – svarstė ji.
Vilniečių skundai Kauno humanitarinio universiteto studentams yra visiškai neaktualūs. Veik visi jie sakė, kad problemų su LSP išdavimu neturėjo. „Viskas čia labai gerai ir niekas nevėluoja”, – teigė KHF studentė.
LSP koordinatorius Vilniaus universitete J. Klevas susidariusią padėtį paaiškino trumpai: „Kaip jau minėjau, Kaune yra atskiras žmogus, kurio krūvis kur kas mažesnis, todėl jis darbą gali atliekti greičiau ir kokybiškiau.” Būtent šią patirtį VU SA nori perkelti ir į Vilniuje esančius fakultetus. Tiek iniciatoriai, tiek apklausti studentai tiki, kad šis pertvarkymas padės lengviau spręsti iškilusias problemas ir laiku gauti Lietuvos studento pažymėjimą.
Arminas Varanauskas
Komentarų nėra. Būk pirmas!