Europos Bendrijų teisingumo teismas (EBTT) – viena žinomiausių Europos institucijų, kurioje apsilankyti turėtų kiekvienas teisės studentas ar teisininkas. To norėjo ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto ketvirto kurso studentė Elena Vegelytė bei antrakursė Simona Bočkutė. Spalio mėnesį jos išvyko į 5 dienų kelionę, kurioje ne tik susipažino su Liuksemburgu, grožėjosi nuostabiais jo vaizdais, bet ir aplankė „teisininkų Meką” – Europos Bendrijų teisingumo teismą.
Stažuotė – žinios ne iš vadovėlių
Pagrindinius viešnagės tikslus – pažinti, suprasti, išmokti, susidraugauti – nubrėžė Lietuvos atstovas šioje institucijoje Pranas Kūris ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto (VU TF) administracija, suorganizavę stažuotę šioms VU TF studentėms.
Kiekvienas EBTT teisėjas turi galimybę gauti finansavimą stažuotojams iš šalies, kuriai jis atstovauja, bet ne kiekvienas imasi tokios gražios iniciatyvos. Šioji stažuotė – EBTT ir VU TF administracijos draugystės rezultatas. Būsimos teisininkės džiaugėsi, jog yra rūpinamasi, kad studentai daugiau sužinotų apie šią instituciją ne tik iš vadovėlių, bet ir iš arčiau.
Pasak merginų, važiuodamos jos turėjo ir pragmatiškų tikslų: išsiaiškinti EBTT žodinio proceso niuansus, susirinkti medžiagą magistriniam darbui, mat EBTT garsėja didžiausia įvairiausios teisinės literatūros biblioteka. O gavo visa tai ir dar daugiau: garbę susipažinti su EBTT ir Pirmos instancijos teismo teisėjų referentais, sužinoti apie stažuočių ir karjeros Europos Sąjungos institucijose galimybes.
Kaip sako pačios studentės, jos tikėjosi pasisemti žinių, malonioje kompanijoje praleisti laiką, manė, kad bus surengtos kelios ekskursijos po patį teismą, susitikimai su teisėjais ir tiek. Tačiau visa, ką patyrė, pranoko jų lūkesčius daugybę kartų. Pradedant nuoširdžiu ir šiltu r bendravimu su ten dirbančiais teisėjais, jų referentais ir kitais institucijos darbuotojais, baigiant ypatingą įspūdį palikusiais bylų svarstymais. Be neįkainojamos patirties, žinių, jos gavo svarbiausia – stiprią paskatą dar daugiau dirbti.
Prizas už dalyvavimą socialinėje veikloje
Dalis šios jau ne pirmus metus organizuojamos kelionės „rūpesčių” šiemet buvo perleista patiems studentams. Nuspręsti, kas šįkart važiuos į EBTT, viena iš kelionės koordinatorių – Teisės fakulteto administracija paliko Teisės fakultete veikiančioms studentiškoms organizacijoms: ELSA Lietuva ir Teisės fakulteto studentų atstovybei (TF SA). Pagrindinis atrankos kriterijus buvo studento aktyvumas socialinėje veikloje.
TF SA pirmininkas Artūras Ždanovičius, sužinojęs apie kelionę, paskelbė minikonkursą. Visi norintieji važiuoti turėjo atsiųsti motyvacinį laišką – papasakoti, kodėl nori apsilankyti EBTT. Pagal šiuos motyvacinius laiškus ir buvo išrinkta Simona Bočkutė.
ELSA Vilnius prezidentas 2006-2007 m. Arnas Stupelis drauge su valdyba nusprendė kelionę padovanoti ELSA tarptautiniu lygiu atsovaujančiam ELSA Lietuva prezidentui. „VU TF administracijos pasirinktas kriterijus ir dovana – kelionė mane labai nustebino, pamalonino, įkvėpė ne tik dar aktyviau dalyvauti fakulteto veikloje, bet ir daugiau mokytis bei papildomai gilintis į ES teisę”, – džiaugėsi Elena Vegelytė.
Liuksemburgas – mietas, į kurį norisi grįžti
Merginos tvirtino, kad kelionė buvo joms naudinga keleriopai. Pirmiausia jos teigė patyrusios, kad ES institucijos lengvai prieinamos šalių narių piliečiams. „Kaip paprasta pilietė supratau tai, kad ši institucija yra arčiau mūsų, negu mes iš tikro manome: ten sprendžiamos ir Lietuvos bylos, be to, ten dirba ir nemažas būrys lietuvių teisininkų”, – įspūdžiais dalijosi Simona Bočkutė.
Kelionė buvo ypač naudinga profesiniu požiūriu: studentės daugiau sužinojo apie EBTT, jo darbą, pamatė, kaip dirba vidaus kanceliarija, kaip vyksta teismo posėdžiai. Apie 15 valandų praleista bibliotekoje besigilinant į užsienio teisinę literatūrą. Elena ir Simona sako gavusios didžiulį paskatinimą dirbti, stengtis, kad galėtų pasiekti tokių aukštumų, kurias jau pasiekė ten dirbantys profesionalai.
Merginos džiaugiasi į Lietuvą parsivežusios nuostabių įspūdžių. Jau nuo pat pirmųjų akimirkų teisme jos pasijuto jaukiai, visą laiką jomis buvo rūpinamasi, nuoširdžiai bendraujama. Netgi teismo apsaugos darbuotoja po kelių dienų jau žinojo, kad čia – lietuvės studentės, ir kiekvieną rytą jas pasveikindavo šypsena.
O Liuksemburgas būsimosioms teisininkėms pasirodė kaip nuostabaus grožio šalis. Pasak jų, grožiu jis nė kiek nenusileidžia kitoms senosios Europos sostinėms, o jaukumu – netgi pralenkia. Senamiestis, gatvelės, kavinės, skardžiai… Tik dėl liuksemburgiečių abiejų merginų nuomonės išsiskyrė: vienai jie pasirodė pasipūtę, kitai – visuomet geros nuotaikos, besišypsantys, o užkalbinti – nuoširdžiai bendraujantys.
Vis dėlto merginos sutarė, kad Liuksemburgas yra ta šalis, į kurią abi mielai grįžtų dar ne kartą.
TF inform.
Komentarų nėra. Būk pirmas!