VU Doktorantūros ir rezidentūros skyriui jau vadovauja dr. Virginija Uksienė. Naujoji šio skyriaus vadovė yra mūsų universiteto alumnė, baigusi Chemijos fakultetą, 1992 m. apsigynusi daktaro laipsnį fizinių mokslų srityje. Dr. V. Uksienė yra sukaupusi 18 metų darbo patirtį Lietuvos mokslo taryboje. Šį rudenį sugrįžusi į VU ir pradėjusi vadovauti vienam iš jo skyrių, dr. V. Uksienė turi savo viziją apie doktorantūrą universitete ir sieks ją paversti realybe.
Kokius numatote svarbiausius darbus pradėjusi vadovauti Doktorantūros ir rezidentūros skyriui?
Universitetas vienas ar su kitomis aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų institucijomis vykdo doktorantūrą 26 mokslo kryptyse. Kiekvienoje mokslo kryptyje yra sutelktos geriausių Lietuvos mokslininkų pajėgos, mokslininkai dalyvauja doktorantūros komitetų, kurie yra atsakingi už doktorantų studijų ir mokslinių tyrimų vykdymą, veikloje, tačiau stinga glaudesnių ryšių tarp šių komitetų. Bendradarbiavimas tarp kai kurių mokslo krypčių doktorantūros komitetų yra būtinas siekiant užtikrinti doktorantūros studijų kokybę. Tik konsoliduojant geriausią universiteto mokslinį potencialą, žinias, patirtį, drauge koordinuojant mokslinius tyrimus galima pasiekti puikių rezultatų. Mano nuomone, Doktorantūros ir rezidentūros skyrius šiuo aspektu ir galėtų padėti padaliniams ir mokslininkams.
Sieksime sumažinti biurokratinio darbo, kurį tenka atlikti universiteto padaliniams tvarkant doktorantūros komitetų veiklos dokumentus.
Yra problemų ir rengiant rezidentus. Kai kurie teisės aktai, reglamentuojantys gydytojų rezidentų studijas, yra keistini, reikia inicijuoti jų pakeitimą.
Kaip sakė mokslo reikalų prorektorius prof. E. Butkus Senato komisijoje pristatydamas tarptautinės ekspertizės rezultatus, ekspertų įspūdis buvo labai teigiamas, tačiau yra dar tokių vietų, kur mums reikia pasitempti. Ar galėtumėte įvardyti, Jūsų manymu, pagrindines VU doktorantūros silpnąsias vietas, problemas, kurioms reikia skirti daugiau dėmesio?
Universitetui plėtojant tarptautinį bendradarbiavimą ir integruojantis į Europos aukštojo mokslo erdvę bei Europos mokslinių tyrimų erdvę, reikia ne tik skatinti dalyvavimą tarptautinės reikšmės moksliniuose projektuose, bet ir siekti pritraukti daugiau užsienio doktorantų. Šiuo metu universitete doktorantūroje studijuoja 800 doktorantų, iš jų – tik 10 užsieniečių.
Universitete stinga doktorantūros programų, skirtų bendrųjų gebėjimų ugdymui. Šios žinios reikalingos doktorantams savarankiškai sprendžiant mokslinių tyrimų problemas, taip pat pritaikant įgytas žinias tolimesnėje profesinėje veikloje. Tai ir yra silpnosios vietos, kurioms reikia skirti daugiau dėmesio.
Kokia Jūsų doktorantūros VU vizija?
Doktorantūros tikslas – rengti mokslininkus, gebančius savarankiškai atlikti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbus ir spręsti mokslo problemas. Norėtųsi, kad universitete doktorantams būtų sukurta palanki aplinka studijoms ir moksliniams tyrimams atlikti, dalyvauti tarptautinės reikšmės moksliniuose projektuose, stažuotėse užsienyje, o tapę jaunaisiais mokslininkais, jie sėkmingai integruotųsi į nacionalinę ir tarptautinę mokslo aplinką.
Posakį „Universitetas yra tiek universitetas, kiek jame yra mokslo“ norėčiau papildyti – kiek jame yra doktorantų, ne tik siekiančių gauti daktaro diplomą, bet ir su mokslininko smalsumu ir atsidavimu dalyvaujančių moksliniuose tyrimuose, vykdomuose universitete. Nors doktorantai yra nedidelė universiteto bendruomenės dalis, bet jų vaidmuo universitete yra labai ryškus ir svarbus – jie universiteto „veido“ kūrėjai, ir nuo jų priklauso, koks bus Vilniaus universitetas ateityje ir kiek jis bus matomas pasaulio universitetų reitinguose.
Komentarų nėra. Būk pirmas!