Antanas Tyla – vienas žinomiausių Lietuvos istorikų, tyrinėjantis aktualius XIX–XX ir XVI–XVII a. mūsų tautos istorijos klausimus. Mokslo darbus rašo remdamasis kiek įmanoma platesne šaltinių baze, stengiasi kalbėti faktais, jais tvirtai grindžia savo apibendrinimus, išvadas, todėl jo publikacijos yra patikimos, informatyvios, turi enciklopedinių bruožų. Tai pasakytina ir apie naujausią prof. A. Tylos monografiją „Lietuviai ir Lietuvos jaunimas Tartu universitete 1802–1918 metais“, kurioje, remiantis Tartu (Dorpato, Jurjevo) universiteto studentų imatrikuliacijos albumu bei archyvine medžiaga ir literatūra, nustatytas Tartu universitete studijavusių iš Lietuvos kilusių studentų skaičius, kasmetinė imatrikuliuotųjų dinamika, jų socialinė ir geografinė kilmė, tautinė sudėtis, pasiskirstymas pagal specialybes ir dalies absolventų darbo vieta.
Lietuvos jaunimas Tartu universitete daugiausia studijuodavo mediciną ir teisę. Iš 1802–1880 m. imatrikuliuotųjų daugiau nei pusė grįžo į Lietuvą, kiti dirbo Rusijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Estijoje ir kitur. Studentai iš Lietuvos studijavo ir Tartu veterinarijos institute.
Labai reikšmingą kultūrinį ir politinį darbą atliko Lietuvių Dorpato studentų draugija. Ji stiprino engiamos lietuvių tautos tapatybę ir telkė bendram kultūriniam ir politinio išsivadavimo darbui. Svarbus monografijos priedas – iš Lietuvos kilusių Tartu universiteto studentų sąrašas. Jame nurodoma kiekvieno imatrikuliuoto studento gimimo data, vieta, tėvų luomas ar veikla, įstojimo į universitetą data, fakultetas, specialybė, baigimo ar atleidimo data. Knygoje yra ir vertingų istorinių nuotraukų.
Prof. A. Tylos knygos „Lietuviai ir Lietuvos jaunimas Tartu universitete 1802–1918 metais“ sutiktuvės vyks Lietuvos mokslų akademijos mažojoje konferencijų salėje (Gedimino pr. 3, Vilnius) 2013 m. lapkričio 27 d. 16 val.
Vilnius: Lietuvos nacionalinis muziejus, 2013, 190 p., lietuvių k., santr. anglų ir rusų k., ISBN 978-609-8039-35-1
Komentarų nėra. Būk pirmas!