Technikos pažanga ir materialinė gerovė pastaraisiais dešimtmečiais turėjo įtakos visos žmonių populiacijos gyvenimo būdui ir gyvenimo sąlygoms. Fizinis aktyvumas smarkiai sumažėjo darbo vietose, susisiekimo srityje, namuose. Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, 60 proc. žmonių yra fiziškai aktyvūs mažiau nei 30 min per dieną. Po ilgo sėdėjimo darbe, paskaitose daugelis žmonių laisvalaikiu nesportuoja. Ilgos valandos, praleistos prie televizoriaus, kompiuterių, yra milijonų žmonių kasdieninio gyvenimo įpročiai. Sveikata, kasdieninis fizinis aktyvumas ir fizinis pajėgumas yra glaudžiai susiję: reguliarus fizinis aktyvumas užtikrina pakankamą fizinį pajėgumą, o jis lemia greitesnį organizmo prisitaikymą prie besikeičiančių sąlygų, greito gyvenimo tempo, didelio protinio ir psichoemocinio krūvio.
Nuo moters sveikatos priklauso jos vaikų, šeimos, taigi ir visuomenės sveikata. Deja, jaunos moterys neskiria pakankamai dėmesio sveikai elgsenai: yra menkai fiziškai aktyvios, nesveikai maitinasi, rūko, vartoja svaigiuosius gėrimus ir taip sumažina organizmo rezervus. Dėl to jos dažniau serga, turi antsvorį, yra nutukusios, blogėja jų fizinis išsivystymas ir fizinis pajėgumas.
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos katedroje atliktas tyrimas parodė, kad sveikų kineziterapijos specialybę studijuojančių moterų fizinio išsivystymo ir fizinio pajėgumo rodikliai prastesni nei rekomenduojama. Iš 100 tiriamųjų 91 moters kojų raumenų jėgos rodiklis buvo sumažėjęs. Įvertinę kojų raumenų jėgą objektyviu vertinimo metodu – izokinetiniu dinamometru – nustatėme, kad visų 100 moterų blauzdos lenkiamųjų ir tiesiamųjų raumenų jėgos tarpusavio santykis nesiekė rekomenduojamo lygio. 30 studenčių ištvermė (aerobinis pajėgumas) buvo sumažėjusi, 29 – raumenų ir riebalų masės santykį atspindintis rodiklis buvo per mažas, o 16 moterų turėjo antsvorį ar buvo nutukusios. Pritaikius individualias trijų mėnesių tradicines fizines treniruotes, visi studenčių funkcinės būklės rodikliai pagerėjo ir pasiekė rekomenduojamas normas. Ypač efektyvi pasirodė izokinetinė treniruotė, jos poveikis buvo ilgalaikis.
Geras fizinis pajėgumas jauname amžiuje lemia gerą fizinę būklę, gyvenimo kokybę vyresniame amžiuje. Daugumos studentų požiūriu sveikata yra svarbiausia vertybė, tačiau mokslininkų nustatyta, kad tik mažiau nei trečdalis jaunimo pakankamai fiziškai aktyvūs. Dabartiniai studentai – tai būsimi įvairių sričių specialistai, darbingos visuomenės dalis. Todėl labai svarbu laiku nustatyti jų fizinės būklės lygį ir taikyti efektyviausias priemones jai pagerinti.
Komentarų: 2
2013-11-21 13:37
taigiGeras straipsniukas, ir teisinga išvada: “svarbu laiku nustatyti jų fizinės būklės lygį ir taikyti efektyviausias priemones jai pagerinti”,
o viena iš efektyvių priemonių būtų universiteto bendruomenei, ypač studentams sudarytos galimybės nemokamai naudotis universiteto sporto salėmis, treniruokliais.
Mokėti universiteto bendruomenės nariams už galimybę naudotis universitetui priklausančiu sporto inventorim yra lyg anekdotas, parodantis tikrąjį požiūrį į sveikatingumo reikalus. Tokią padėtį būtina ištaisyti.
2013-11-21 19:56
chi china, mokėti už paslaugas lyg ir natūralu. Nemanau, kad tai anekdotas. Sportinis inventorius paprastai stovi salėse, o jos šildomos, apšviečiamos ir t.t. Galbūt Sveikatos ir sporto centras galėtų pakomentuoti savo įkainius ir kokią dalį “padengia” Universitetas…